طراحی شهرک ویلایی در متل قو

طراحی شهرک ویلایی در متل قو

طراح شهرک ویلایی در متل قو

آیا تابه‌حال اسم غار دانیال به گوشتان خورده است؟ این غار از جاذبه‌های گردشگری شهر متل قو بوده است بعد از غار قوری قلعه در کرمانشاه دومین غار آبی کشور است. این غار جالب در دهانه‌اش حدود یک متر آب دارد که برای ورود به آن باید از این آب جمع شده گذر کرد. متل قو درگذشته تعدادی خانة روستایی بوده که جمشید جوانشیر به این منطقه سفر می‌کند و متلی در آن می‌سازد که نام آن را متل قو می‌گذارد این متل بعد از مدتی به علت جذب گردشگران، شلوغ و معروف می‌شود و کم‌کم در این منطقه شهری به نام متل قو پایه‌گذاری می‌شود.
. البته بعد از انقلاب نام این شهر را سلمان شهر می‌گذارند، سلمان شهر حدود 50 سال قدمت دارد و به علت تنوع مدل‌های ویلا و جاذبه‌های فراوان در تعطیلات جمعیتی چند هزارنفری به آن سفر می‌کنند و در خیابان‌های آن ترافیک ایجاد می‌شود. بودن تله‌کابین نمک‌آبرود در نزدیکی این منطقه باعث جذب گردشگران زیادی می‌شود. متل قو علاوه بر داشتن سواحل زیبا و بازی‌های تفریحی آبی، یک جنگل زیبا به اسم تیلا کنار در جنوب خود دارد که تنوع ویلاها تکمیل می‌کند.

متل قو

. در متل قو سه نوع ویلای ساحلی، جنگلی و شهری وجود دارد که هر سه مدل این‌ها در تعطیلات شلوغ و پر رفت‌وآمد می‌شوند. ازآن‌گذشته وجود الماس قو که یک مجتمع مسکونی، تجاری، تفریحی در ساحل متل قو باعث جذب افراد زیادی در تعطیلات می‌شود. الماس قو برج‌های دوقلویی است که در شمال کشور نزدیک‌ترین هتل را به دریا دارد.
این برج‌ها از واحدهای مسکونی و تجاری و یک هتل فوق لوکس تشکیل شده است. جالب است بدانید که در طبقه همکف الماس قو فروشگاه‌های برند و هایپرمارکت‌ها قرار دارند و خریدی خوش‌آیند را برای مسافران فراهم می‌کنند. شاید عدة زیادی از گردشگران فقط به دلیل وجود الماس قو است که به این منطقه سفر می‌کنند. به همین دلایل طراحی انواع شهرک در این منطقه می‌تواند بسیار پررونق باشد انواع شهرک در متل قو طراحی خواهند شد که در زیر به توضیح مختصزی از آن می‌پردازیم:

انواع شهرک‌های ویلایی در متل قو

متل قو ساحل زیبا و پررونقی دارد که این عامل سبب رونق داشتن شهرک‌های ویلایی ساحلی در منطقه است. ساحل متل قو هوای شرجی دارد که برای جلوگیری از فرسوده شدن سریع ویلاهای ساحلی باید از مصالح مقاوم استفاده شود. خاک ساحل متل قو حاصلخیز نیست و برای تأمین پوشش گیاهی متل قو می‌توانید سبدهای گل تزئینی یا آب‌نماهایی با تزیین گل استفاده کنید.
هم چنین می‌توانید مکان‌هایی برای پیاده‌روی در داخل شهرک طراحی کنید تا ساکنین از قدم‌زدن روی شن‌ها استفاده ببرند چراکه قدم‌زدن در این نواحی سبب می‌شود احساس آرامش به افراد القا شود و اضطراب و افسردگی از آن‌ها دور گردد. هم چنین بازی با شن‌های ساحل نیز آرام‌بخش بوده و تفریح خوبی را فراهم می‌کند. قایق‌های تفریحی زیادی در ساحل متل قو برای تفریح قرار دارند که طراحی شهرک ویلایی ساحلی سبب فایده بردن اهالی از این تفریحات می‌شود. جت اسکی و انواع وسایل دیگر نیز در این سواحل یافت می‌شود. همان‌طور که گفتیم متل قو علاوه برداشتن ساحل زیبا، جنگل زیبایی در جنوب خود دارد این جنگل زیبا تیلاکنار نام دارد.

ساخت شهرک ویلایی

طراحی و ساخت شهرک ویلایی در تیلاکنار می‌تواند یک سرمایه‌گذاری پرسود برای ویلا سازان باشد. این جنگل محلی پرتردد بوده و سرمایه‌گذاران می‌توانند ویلا بخرند و آن را در تعطیلات یا هنگامی‌که غیر قابل‌استفاده است به افراد گردشگر کرایه بدهند. برای جنگل‌ها نیز می‌توان شهرک‌هایی به سبک‌های متفاوت طراحی کرد اما در این جنگل بهترین سبک می‌تواند سبک روستیک باشد چراکه در این ساز رنگ‌هایی مثل قهوه‌ای که بسیار گرم هستند استفاده می‌شود.
این رنگ‌ها همخوانی مناسبی با طبیعت جنگل دارند. جالب است بدانید که در ویلاهای روستیک از چوب و سنگ و عناصر طبیعت به‌وفور استفاده می‌شود. جنگل‌ها محل خوبی برای گرفتن آفتاب هستند طراحی یک شهرک ویلایی مدرن با ویلاهای که پنجره سرتاسری دارند می‌تواند برای گرفتن آفتاب بسیار مناسب باشد. ورزش‌کردن در جنگل تیلا کنار نیز می‌تواند کمک‌کننده خوبی برای بهترشدن حال افراد خسته از شهرهای شلوغ باشد.
طراحان می‌توانند یک مکان اختصاصی برای دویدن در شهرک یا ورزش‌کردن طراحی کنند. هم چنین شهرک باید در محلی طراحی شود که امکاناتی نظیر آب و برق و گاز به‌راحتی در دسترس ساکنین قرار بگیرد. طراحی تأسیسات و سیستم‌های گرمایشی برای جنگل از پیچیدگی خاصی برخوردار است که باید به دست متخصصان در این زمینه سپرده شود. شهرک‌هایی نیز در نزدیکی متل قو یا خود شهر طراحی می‌شوند که بسیار مناسب و مفید برای افرادی است که می‌خواهد هم به ساحل دسترسی داشته باشند هم از جنگل برای تفریحات و ورزش استفاده کنند.
از مزایای دیگر شهرک‌های ویلایی داخل شهر نیز نزدیکی به برج‌های الماس قو و خریدکردن از شاپ‌های برند در آنها خواهد بود. ویلاهای داخل این شهرک‌ها به هر سبکی می‌توانند طراحی شوند و قابل‌استفاده برای دوستان و فامیل‌هایی خواهد بود که تمایل به داشتن ویلا در کنار هم هستند. طراحی ویلاهای دوبلکس و تریبلکس نیز می‌تواند این شهرک‌ها را زیباتر کند. هم چنین طراحی یک استخر لاکچری در تراس ویلاهای آنها سبب جذب خریداران به ویلا می‌شود.

نکات مهم در طراحی شهرک ویلایی در متل قو

نمای ویلا در این شهرک‌ها باید بسیار زیبا باشد تا نظر خریداران را به خود جذب کند نورپردازی مناسب برای زیباتر نشان‌دادن آن‌ها توصیه می‌شود. هزینه طراحی این شهرک‌ها متفاوت است. اما برای جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه می‌توانید کار طراحی شهرک را به گروهی متخصص بسپارید و حتماً به آنها تأکید کنید که طراحی در فصل بهار به اتمام برسد.

سخن پایانی

همان‌طور که گفتیم متل قو از آن دسته شهرهایی است که سرمایه‌گذاری در آن بی‌حاصل نمی‌ماند و به علت این‌که جز شهرهای گردشگرپذیر است. اصلاً نگران ازدست‌رفتن پول خود نباشید چراکه با چندبرابر سود به‌حساب شما بازمی‌گردد. حتماً قبل از اقدام به طراحی مجوزهای لازم را بگیرید تا در حین کار به مشکل برنخورد. به طراحان یادآوری کنید بعد از هر مرحله از کارفرما تأییدیه بگیرند و با معماران و مهندسان مشورت کنند. دست‌به‌دست دادن تمامی افراد تیم طراحی شهرک می‌تواند باعث سرعت گرفتن کار شود و از عیوب احتمالی در طراحی جلوگیری به عمل آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت مجله

با عضویت در مجله تخصصی معماریِ استودیو طراحی پی، از جدیدترین مطالب مرتبط با طراحی با خبر شوید، بهترین های علوم مهندسی را بهتر بشناسید و اطلاعات خود را به روز نمایید.