طراحی محوطه ویلا

طراحی محوطه ویلا

طراح محوطه ویلا

از آن جایی که ویلا یک مکان برای گذراندن اوقات فراغت است، علاوه بر زیباسازی بنا باید به طراحی زیبای محوطه آن نیز توجه بسیاری داشت، محوطه ویلا نیمی از زیبایی آن را تشکیل می‌دهد گاهی خسته شدن از فضای داخل قدم‌زدن در محوطه را می‌طلبد و باعث ایجاد احساس خوب و خرسندی در ساکنین می‌گردد. طراحان در این بخش به‌صورت اختصاصی عمل می‌کنند تا بتوانند رضایت هرچه بیشتر کارفرمایان را به دست آورند. نکات مهمی در طراحی محوطه ویلا وجود دارد که در زیر به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

استفاده درست از رنگ‌ها در محوطه

در اولین نگاه این رنگ‌ها هستند که نظرات را به طرز قابل‌توجهی به خود جلب می‌کنند. یک ترکیب رنگ زیبا و بر اساس اصول روان‌شناسی رنگ‌ها می‌تواند .به زیبایی محوطه ویلاها افزون کند، طراح می‌توان بعد از رنگ‌های متفاوتی برای اجزا محوطه استفاده کند. مثلاً سنگ‌فرش‌های قهوه‌ای‌رنگ یا نرده‌ها و آب‌نماهایی با رنگ فانتزی می‌تواند به رقصیدن رنگ‌ها در چشمان جلوه‌ای خاص بدهد.
طراحان دقت می‌کنند .که در ابتدا کارفرما چه چیزی را مدنظر قرار می‌دهد برای مثال اگر کارفرما می‌گوید. که آب‌نما در مرکز توجه باشد طراح آب‌نما را به رنگ سفید طراحی می‌کند .چرا که در مرکزیت قرارگرفتن رنگ سفید جلوه را از رنگ‌های اطراف می‌گیرد.

خطوط

خط‌ها در حیاط ویلا اهمیت ویژه‌ای دارند این خطوط معرف ساختار و نوع فضاسازی حیاط ویلا و نما و جلوة آن خواهد بود. لبه گذرگاه برکه یا نهر در محوطه ویلا، ابعاد دیوارها یا نرده‌های این خطوط را تشکیل می‌دهند. اگر به دنبال ظاهری رسمی هستید خطوط صاف و با زاویه‌های خشن این ظاهر را القا می‌کند. اما اگر به دنبال ظاهری غیررسمی هستید می‌توانید به طراح بگویید از خطوط منحنی و بدون زاویه استفاده کند.
اگر طراح بخواهد به بزرگی نمایی اضافه کند در آن از خطوط عمودی استفاده می‌کند. استفاده از درختان در حیاط می‌تواند به ایجاد فضای بزرگ‌تر کمک بسیاری کند .هم چنین خطوط افقی نیز با کشیدن چشم به روی زمین باعث بزرگ‌تر نشان‌دادن فضا می‌شوند.

بافت محوطه

جالب است بدانید که بافت همراه گیاهان به محوطه ویلا اضافه می‌شود. گاهی هم عده‌ای علاقه دارند. که بافت با اضافه‌شدن سنگ‌فرش‌ها یا صخره‌های مصنوعی در برکه‌ها ایجاد شود. طراح می‌تواند با خلاقیت خود از گیاهان زبر، نرم، ظریف یا خشن استفاده کن و همة این گیاهان بافت گوناگونی را در محوطه ویلا ایجاد می‌کنند.

فضای سبز

امروزه زندگی در شهرهای بزرگ و آلوده نیاز انسان‌ها به بودن در طبیعت را چندبرابر کرده است. گاهی فشارهای روحی که به افراد در شهرهای بزرگ می‌آید سبب می‌شود .که آن‌ها بیشتر از قبل به فضای سبز احساس نیاز کنند. طراح توانایی دارد فضای سبز را با مدل‌های مختلفی در ویلا طراحی کند، مثلاً به‌صورت حیاط‌خلوت، خصوصی، حیاط جنوبی و یا یک حیاط عمومی می‌تواند باشد. طراح توانایی دارد یک آلاچیق چوبی را که با طبیعت هماهنگ است. در فضای سبز ایجاد کند تا افراد از تابش نور مستقیم خورشید درامان بمانند و بتوانند از طبیعت استفادة مستقیمی ببرند. تا انرژی‌های منفی را از خود دور کنند،
فرد طراح بسته به نوع سلیقه کارفرما علاوه بر آلاچیق می‌تواند. از آب‌نماها یا مبلمان و تاب برای فصول خنک و گرم سال در فضا استفاده کند. این آب‌نماها در فصول گرم به خنک شدن افراد کمک بسیار زیادی می‌کنند.
اگر طراح و محیط با کمبود خاک روبرو بود و یا ویلا در ساحل قرار داشت و خاک مناسبی برای گیاهان نداشت، طراح می‌تواند از جعبه‌های گل تزئینی استفاده کند، پرگولا نیز فضایی شبیه آلاچیق است که دارای دیوارهای مشبک با تزئین گیاهان رونده بوده. طراحان سعی می‌کنند جنس دیوار پرگولا هماهنگی زیادی با طبیعت داشته باشد.
پل چوبی بالای نهر یا برکه‌های مصنوعی در ویلا نیز به سبب تکامل زیبایی محوطه استفاده می‌شود.

حیاط ویلا مهم است

همان‌طور که قبلاً گفتیم طراحی یک ویلا با حیاط و محوطه آن کامل می‌شود. حتی معمار نیز به این موردتوجه بسیار زیادی می‌کند.هم چنین رابطه‌ای میان فضای داخلی با فضای باز و نیمه‌باز وجود دارد .در خانه‌های ویلایی چهار دسته حیات وجود دارد:
1حیاط برای دورهمی‌ها
2حیاط بازی
3حیاط‌خلوت
4حیاط جلوی و ویلا
5حیاط دورهمی‌ها باید مجاور عرصه خانوادگی از قبیل اتاق نشیمن و غذاخوری باشد.
حیاط بازی ویلا می‌تواند مجاور بخش حیاط نشیمن قرار داشته باشد. حیاط‌خلوت معمولاً قسمتی از اتاق‌خواب بوده و معمولاً برای استراحت از آن استفاده می‌شود. این فضا می‌تواند به اتاق نشیمن راه داشته باشد.

طراحی محوطه باغ

این قسمت نیز برای طراح از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در ابتدا طراح از کارفرما می‌پرسد که باغ را به‌ چه منظور ایجاد می‌کند، گاهی عده‌ای محوطه‌سازی برای درخت‌های میوه می‌خواهند. و گاهی عده‌ای هم برای داشتن محوطه‌ای زیبا از آن بهره می‌برند در واقع ماندن در فضایی دلنشین می‌تواند احساس خوشایندی برایمان ایجاد کند.
رنگ سبز در این فضا می‌تواند به داشتن روحیه‌ای خوب کمک کند هم چنین این فضاها به زیباتر شدن ویلا کمک بسیار زیادی می‌کند.

سخن پایانی

همان‌طور که گفتیم طراحی محوطه ویلا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چرا که نیمی از زیبایی ویلا بسته به محوطه و باغ آن خواهد بود. یک طراح زبردست با خلاقیت و استعداد خود محوطه ویلا را به نحوی چشم‌نواز و روح‌بخش طراحی خواهد کرد، طراحی ویلا مراحل مختلفی دارد که طراحی محوطه یکی از آن مراحل مهم خواهد بود.
هم چنین طراح ترجیحاً باید باغچه را مدنظر خود قرار بدهد چرا که هر خاکی گیاه متناسب خود را می‌پذیرد .و باغچة زیبا قیمت ویلا را چندین برابر می‌کند، طراحی یک سنگ‌فرش زیبا از درب ورودی احساس بسیار خوبی را در حین ورود به کارفرما و ساکنین القا می‌کند .و استفاده از آن توصیه می‌شود .هم چنین آب‌نما نیز می‌تواند ویلا را خوش‌آب‌وهوا کند تا در فصل تابستان حال و هوایی خوب را به ساکنین اهدا کند.
طراحی محوطه ویلا ی خود را به طراحی زبردست و ماهر بسپارید. تا از هدر رفتن هزینه‌ و وقت جلوگیری به‌عمل آید. در زمان، طراح خود را محدود نکنید تا او زمان لازم و کافی را برای یک طراحی خوب و مفید داشته‌باشد. به طراح خود پیشنهاد دهید که حتما از فضای سبز در طراحی محیط استفاده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت مجله

با عضویت در مجله تخصصی معماریِ استودیو طراحی پی، از جدیدترین مطالب مرتبط با طراحی با خبر شوید، بهترین های علوم مهندسی را بهتر بشناسید و اطلاعات خود را به روز نمایید.