طراحی ویلای تریبلکس

طراحی ویلای تریبلکس

طراح ویلای تریبلکس

شاید دیدن مناظر در ارتفاعات احساس لذت بیشتری را برای ما به همراه داشته باشد. این که ویلایی داشته باشیم در طبقه همکف و از پنجره‌های این طبقه مناظر و محوطه ویلا را ببینیم با این که از ارتفاع بالاتری در تراس بنشینیم و همان چشم‌انداز را ببینیم کاملاً متفاوت بوده و هرکدام احساس متفاوتی را به ما القا می‌کند. عدة زیادی علاقه‌مند به ارتفاعات هستند و داشتن ویلای تریبلکس را به داشتن یک ویلای یک یا دو طبقه ترجیح می‌دهند.
طراحی ویلای تریبلکس بسته به سلیقه ساکنین می‌تواند به دو سبک مدرن یا کلاسیک صورت بگیرد. ویلای تریبلکس هم از اصول و ضوابطی پیروی می‌کند که با رعایت آنها نیازهای ساکنین به طور کامل برطرف شود.

نکات طراحی ویلای تریبلکس به سبک مدرن

سبک مدرن سبک سادگی است. در این سبک سعی می‌شود حجم‌ها بسیار ساده باشند و در عین سادگی زیبایی چشم نوازی را به ساکنین هدیه کنند. در ویلاهای مدرن رایج‌ترین حجم قابل استفاده همان مکعب مستطیل خواهد بود. معمولاً در ویلاهای تریبلکس مدرن طبقات به شکل ال و پوسته آنها به شکل یو هستند.
در این سبک طراحی، دید کاملی به داخل ویلا وجود دارد و اکثر دیوارها از جنس شیشه هستند. شیشه‌ها باعث می‌شوند در شب هنگام از بیرون که به ویلا نگاه کنید فضای داخل کاملاً مشخص شود.  هرچه نورپردازی زیباتری در داخل انجام شده باشد نمای بیشتری برای بینندگان فراهم می‌کند.
شاید عده‌ای از افراد سبک مدرن را دوست داشته باشند اما از این که همیشه پنجره‌ها شیشه‌ای باشند آزار ببینند . که در این مورد نیز راه حل مناسبی وجود دارد روی پنجره‌های شیشه‌ای لوورهای ترموود قرار دارد که در مواقعی که می‌خواهید از بیرون ویلا چیزی دیده نشود می‌توانید با استفاده از آن، پنجره‌ها را بپوشانید. اگر علاقه‌مند به گرم نشان دادن نمای ویلا هستید و نمای سفیدی روی ویلا قرار دارد .با تزئینات چوبی روی آن رنگ سفید می‌توانید این امکان را فراهم آورید. القای احساس گرمی و صمیمیت در ویلا یا مکان‌هایی که برای استراحت و گذراندن اوقات فراغت انتخاب می‌کنید لازم است.

نمای ویلا

نمای ویلا به هر سبکی که باشد فضای داخل نیز به همان سبک طراحی می‌شود. مثلاً اگر نما مدرن باشد داخل ویلا از خطوط زاویه دار به هیچ عنوان استفاده نمی‌شود. هم چنین طراح سعی می‌کند داخل ویلای تریبلکس از رنگ‌های گرم مثل قهوه‌ای استفاده کند. و علاقه‌مندان به استفاده از استخر در محوطه ویلای دوبلکس باید بدانند که استخر به صورت مستطیل شکل در محوطه طراحی می‌شود. و ساختمان نیز به شکل کنسولی بر کنار استخر قرار می‌گیرد که این عامل باعث می‌شود. استخر در مجاورت گرمای شدید یا در فصل زمستان در مجاورت برف و یخ‌بندان، فرسوده نشود. و ساختمان ویلا همانند یک سقف عمل کند.
همان‌طور که می‌دانید در سبک مدرن نمای ویلا به شکلی خاص و لاکچری طراحی می‌شود. نما می‌تواند بر ارزش مادی یک ویلا بیفزایید، ویلای تریبلکس نمایی متشکل از چندین رنگ متفاوت را دارد. هم چنین نورپردازی داخلی برای زیبا نشان دادن نمای ویلای مدرن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در ویلای تریبلکس هر چه تو رفتگی و برآمدگی نما بیشتر باشد باعث سه بعدی نشان دادن ویلا خواهد شد.

اصول طراحی برای تریبلکس ها

متریال متفاوت
در طراحی ویلای تریبلکس ترجیحاً از مصالح متفاوت با مقاومت بالا استفاده می‌شود. این تنوع در مصالح است که باعث زیبا نشان دادن بنا خواهدشد. هم چنین باید به موقعیت ویلا توجه شود. و اگر ویلا در مناطق شرجی و مرطوب ساخته می‌شود باید دیوارهایی

عایق رطوبت داشته باشد تا از اتلاف وقت و هزینه جلوگیری شود.

رنگ‌ها

یکی از اصول طراحی ویلای تریبلکس رنگ‌ها هستند، دانش استفاده از رنگ‌ها در نمای بیرونی و درونی ساختمان باعث زیباتر شدن بنا می‌شود و ویلای زیبا هم خریداری بیشتری دارد، در نورپردازی نیز رنگ نورها اهمیت ویژه‌ای دارد این که در داخل ویلا از چه رنگ‌هایی استفاده کنیم و در نما از چه رنگ نوری استفاده کنیم همه به نوعی دارای اهمیت هستند و طراح حرفه‌ای باید دانش لازم راجع به آن را بداند.
زیبایی در سادگی است
ویلای تریبلکس ویلایی متشکل از سه طبقه است. که طراح باید تمامی تلاش خود را به کار ببندد تا هماهنگی کاملی بین بیرون و درون ویلا و بافت‌های تشکیل دهنده آن وجود داشته باشد. هم چنین ویلای تریبلکس نباید از پیچیدگی برخوردار باشد. و طراحی باید ساده و شیک صورت بگیرد .تا ساکنین بتوانند آرامش از دست رفته خود را با استراحت در این ویلاها بیابند.

توجه به آب‌وهوا

طراح ویلای تریبلکس باید بداند که ویلا چه موقعیت جغرافیایی را دارد. تا بتواند مصالح متناسب با آن منطقه را در نظر بگیرد. هم چنین بهتر است. که این ویلاها در قسمت شمالی زمین ساخته شوند. تا به طور کافی تمامی طبقات از نور خورشید بهره‌مند شوند، استفاده از سایه‌بان برای پنجره‌های جنوبی ویلا توصیه می‌شود.

چرا ویلای تریبلکس

ویلای تریبلکس از سه طبقه تشکیل شده که این عامل سبب استفاده سه خانواده می‌شود. و اگر توان مالی یک کارفرما به ساخت چنین ویلایی نرسد می‌توان هزینه را بین هر سه خانواده تقسیم کرد.
ویلای تریبلکس نسبت به ویلای یک طبقه دلبازتر است و سقف بلندتری دارد. دست طراح در این گونه ویلاها باز است و می‌تواند ویلا را کاملاً به سلیقه کارفرما بسازد مثلاً ممکن است کارفرما علاقه داشته باشد. یک طبقه را کلاً مختص میهمانی‌ها قرار دهد و در آن طبقه از یک سالن بزرگ استفاده شود. هم چنین در این موقعیت طراح می‌تواند اتاق‌ها را بین طبقات دیگر پخش کند. تا مشکلی برای کمبود اتاق خواب نباشد.
چشم‌انداز در ارتفاع بسیار زیباتر به نظر می‌رسد. و این یکی از همان دلایل تمایل افراد به داشتن ویلای تریبلکس است. حجم زیادی در دسترس کارفرما قرار دارد که می‌تواند به بهترین نحو ممکن تمامی این نیازهای خود را از یک ویلا تریبلکس برطرف کند.

سخن پایانی

در انتها به تمامی نکاتی که راجع به ویلای تریبلکس گفتیم دقت کنید. و اگر تصمیم به ساخت و طراحی چنین ویلایی داشتید حتماً قبل از آن به مطالعه راجع به این مدل از ویلا بپردازید. هم چنین اگر علاقه‌ای به ویلاهای پیش ساخته ندارید. می‌توانید یک تیم طراحی حرفه‌ای را انتخاب کرده و به و ویلای مورد نظر خود را به دستان یک طراح حرفه‌ای بسپارید. هزینه طراحی ویلا برای افراد مختلف با ابعاد گوناگون به خصوص ویلای تریبلکس کاملاً متفاوت است و از یک تا سه ماه زمان می‌برد. اما برای راحتی گذر مراحل ساخت و ساز طوری برنامه ریزی کنید. که برای فصل بهار طراحی به اتمام برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت مجله

با عضویت در مجله تخصصی معماریِ استودیو طراحی پی، از جدیدترین مطالب مرتبط با طراحی با خبر شوید، بهترین های علوم مهندسی را بهتر بشناسید و اطلاعات خود را به روز نمایید.