طراحی ویلای لوکس

طراحی ویلای لوکس

طراح ویلای لوکس

امروزه ساخت و طراحی ویلای لوکس به سبک مدرن موردتوجه بسیاری قرار گرفته است. توجه به آرامش و رعایت فراغت در ساخت ویلا و ساختمان‌های ویلایی در شمال کشور، لواسان، اطراف تهران و کرج و سایر نقاط طرف‌داران خاص خود را پیدا کرده است.
در طراحی محوطه باغ و ویلا باید به شرایط محیطی توجه خاصی کرد. برای مثال طراحی ویلا روی زمین شیب‌دار در مناطقی مانند لواسان، فشم و رودهن و مشا نیازمند طراحی خاص و رعایت اصول معماری و مهندسی دقیق است. برای طراحی ویلای لوکس روی شیب می‌توان از ایجاد اختلاف سطح، دوبلکس نمودن یا سه طبقه کردن ویلا و فضاسازی خاص با ایجاد باغچه، فضای سبز با چمن مصنوعی، استخر و ایجاد محوطه نشیمن و بازی استفاده کرد
. در طراحی دکوراسیون داخلی باید به سبک کلاسیک یا مدرن یا تلفیقی از این دو توجه داشت. در طراحی و تزیین فضاهای داخلی از مبلمان شیک و عناصر لوکس و چشم‌نواز استفاده کرد. ولی صرفاً لوکس بودن مبنای کار نیست و استفاده از المان‌های مینیمالیستی به طراحی حال و هوای راحت و احساس خوب زندگی در ویلا به‌دوراز هیاهوی شهری کمک فراوانی می‌کند. در این مطلب به بررسی مختصری از چند نمونه ویلای لوکس می‌پردازیم.

طراحی ویلای لوکس و مدرن با عنوان جنگل شهری در سنگاپور

انسان و طبیعت همیشه با هم در یک برخورد دائمی قفل و درگیر شده‌اند. و وجود طبیعت باعث ایجاد طراوت و تازگی در زندگی می‌شود و فرح‌بخش روح آدمی است. عنصر اصلی طراحی در این ویلا “گیاهان آپارتمانی گرمسیری” است. به‌گونه‌ای که همین امر باعث شده تا پروژه مذکور عنوان “جنگل شهری” را با خود به یدک بکشد.
طراحی و دکوراسیون داخلی منازل بسیار لوکس بوده و آمیخته شدن آن با طبیعت باعث شده تا طراوت به فضای داخلی وارد شود و آرامش‌دهندة روان ساکنان باشد.
ساختمان دوبلکس شامل طراحی متفکرانه بوده و طبقة اول دارای فضاهایی چون: سالن پذیرایی، آشپزخانه و اتاق سرگرمی و … بوده و طبقة فوقانی دارای اتاق‌خواب مستر و اتاق کار و میهمان می‌باشد. همچنین وجود تراس باعث فراهم‌آوردن فضای ایدئال بوده که با آسمان می‌پیوندد.

طراحی ویلای لوکس با پوشش گیاهان گرمسیری در سنگاپور

از ویژگی‌های اصلی این پروژه طرح متقارن آن است که از ظاهری چشمگیر برخوردار است. طبقة فوقانی ساختمان، دارای تراسی دلپذیر است که وجود استخر باعث ایجاد فضایی بی‌نظیر شده است. به‌طوری‌که ساکنان در فضای نشیمن از ارتباط بصری فوق‌العاده‌ای با فضای بیرون برخوردار هستند. در واقع محیط ویلا علاوه بر لوکس بودن باید شامل تمامی امکانات رفاهی باشد تا علاوه بر زیبایی موجب آرامش ساکنان شود. که ویلای مذکور دارای فضاهای متعددی از جمله اتاق‌ها، نشیمن، آشپزخانه داخلی و آشپزخانه‌ای روباز در حیاط می‌باشد.
به‌طورکلی فاکتورهای بسیاری در طراحی داخلی ویلاها مهم است که یکی از آنها روشنایی می‌باشد. به‌طوری‌که در این پروژه از روشنایی‌های مصنوعی و طبیعی استفاده شده است. به طور مثال در اتاق نشیمن پنجره‌های وسیع کشویی قرار داده شده تا هم نور طبیعی تأمین شود. و هم فضای اطراف را نمایش دهد. از دیگر فاکتورهای مهم در طراحی می‌توان به انتخاب درست مبلمان اشاره کرد. چنانچه در اینجا از مبلمانی مدرن و با تم رنگی خنثی استفاده شده است.

طراحی ویلای لوکس و مینیمال درخت کاج

طراحی و ساخت ویلای لوکس جزء کاربری‌هایی به شمار می‌رود که بیش از سایر پروژه‌های ساختمانی مورد استقبال قرار می‌گیرد.لذا امروزه عوامل زیادی در شکل‌گیری طرح‌های متنوع ویلاهای لاکچری نقش دارند. معماری ویلای لوکس کاج به‌عنوان چشم اندازی مستقل و چندلایه از کاربری‌ها و خصوصیات اقلیمی یک مکان تفریحی بوده. این ویلای سفید بر روی لبه اقیانوس اطلس در شهر میامی قرار گرفته. و خصوصیات یک مکان تفریحی در اقلیم گرمسیری را به‌واسطه طراحی هوشمندانه در خود جای‌داده است.
پلان ویلا بر اساس یک طرح باز و گسترده طراحی شده که توانایی زندگی و استراحت در فضای بیرون و درون را برای ساکنین فراهم می‌کند. ویلایی شفاف که از دیوارهای سفید و ساده ساخته شده که بیانگر یک فرم و عملکردی مینیمال است. سبک معماری مینیمال را باتوجه‌به خلوص و سادگی در تمام نقاط ویلا می‌توان مشاهده نمود.

طراحی پلان

طراحی پلان و دکوراسیون ویلا به نحوی است که تعادل غیر قرینه‌ای را در تمام سطح سایت ایجاد کرده تا ساکنین از حریم خصوصی و فضای عمومی به یک اندازه بهره ببرند. بازشوها و دیوارهای شفاف، این امکان را می‌دهد تا از پلان منعطف خانه به‌عنوان یک فضای عمومی باز یا منطقه‌ای با اتاق‌های خصوصی – عمومی به طور هم‌زمان بهره ببریم. شما به طور روزانه می‌توانید یک مهمانی بزرگ در اینجا برگزار کنید. یا به‌عنوان فضایی خصوصی و شخصی از آن بهره ببرید.
سرسره آبی که از تراس طبقه اول به استخر منتهی شده بیانگر چندکاره بودن این ویلا را می‌رساند. و طراحی ویلای لوکسی که برای برگزاری مهمانی و جشن ساخته شده که بعد از یک پارتی شلوغ به مکانی جهت آرامش شما تبدیل می‌شود.  نورپردازی به همراه طراحی دکوراسیون داخلی هم بر اساس سبک مینیمال طراحی شده‌اند تا سیر تکاملی پروژه تا تزئینات بیرونی و درونی ویلا هم ادامه داشته باشد.

طراحی ویلای لوکس و مدرن در مرکز شهر سنگاپور

طراحی و اجرای یک ویلای رؤیایی لوکس با خصوصیات معماری مدرن در سنگاپور از اصلی‌ترین درخواست‌های کارفرما به شمار می‌رفت. سایت ویلا در قلب شهر قرار داشت و طراحی ویلای با پلانی باز که شامل خصوصیات حریم خصوصی باشد. جزء اهداف تیم طراحی بود. لذا لحاظ‌کردن امنیت و حفظ حریم خصوصی کافی از خیابان از موارد اصلی طراحی ویلا بود. معمار پروژه می‌بایست با صرف هزینه‌ای معقولانه و سرعت اجرای کار مناسب فضایی رؤیایی با گنجایش 6 خودرو و استخر شیشه‌ای 25 متری را برای کارفرما خلق می‌نمود.

سایت پروژه

سایت پروژه 4 متر بالاتر از خیابان اصلی قرار داشت و توسط مجتمع‌های مسکونی محصور شده بود. راه‌حل نهایی برای جاسازی یک ویلای بزرگ با حجمی متنوع، استفاده از تمام خصوصیات بافت سایت و حتی محدودیت‌های مکانی بود. پلت فرم اصلی پروژه دارای بافت گیاهی سنگینی بود که نیاز به مرتب‌سازی شدیدی داشت. فرم ویلا به‌نوعی است .که دو جلوه متفاوت را مشاهده می‌کنید. گسترش فضای عمودی ویلا به‌صورت مرحله‌به‌مرحله انجام گرفت تا قسمت‌های مسکونی خانه در سطح بالایی از خیابان قرار نگیرند و به لحاظ بصری با یک ویلای قائمه روبرو نشویم.
تصویر دو قاب سنگی غول‌پیکر که با آب و درخت و بافت سبز پوشیده شده‌اند. هویت بصری منحصربه‌فردی را به ویلا بخشیده است. اما فرم و حجم کلی پروژه به دلیل رویکردهای اقلیمی به این شکل طراحی شده است. سیرکولاسیون هوا و نورگیری مناسب ساختمان در تمام طول روز و فصول مختلف جزء شاخصه‌های اصلی طرح پروژه است.
همه عرصه‌های مجزا توسط یک هسته مرکزی به هم متصل شده‌اند. تعبیه یک حیاط سه طرفه ویلا را به سه بخش تقسیم کرده است. گسترش پلان در سه بخش باعث شد تا فضاهای عمودی مرتفع به نظر نرسند. و در فاصله مناسبی از زمین به نظر آیند. ارتفاع سطح خیابان از سایت اصلی امتیاز مثبتی برای طراحان به شمار رفت. تا از پایین‌ترین سطح سایت به‌عنوان یک گاراژ بزرگ بهره ببرند. و مسیر حرکتی به سمت ویلا را توسط شیب‌های ملایم و پله‌های کوتاه سوق دهند.

سخن آخر

برای ساخت ویلای لوکس توجه ویژه‌تری به منطقه مورد احداث نیاز است. گرچه نمونه‌های ذکر شده از کشورهای دیگر بود. اما به‌راحتی می‌توان در کشور ایران هم المان‌های اجرا شده در نمونه‌های ذکر شده را به کاربرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت مجله

با عضویت در مجله تخصصی معماریِ استودیو طراحی پی، از جدیدترین مطالب مرتبط با طراحی با خبر شوید، بهترین های علوم مهندسی را بهتر بشناسید و اطلاعات خود را به روز نمایید.