طراحی ویلا در شیب

طراحی ویلا در شیب

طراح ویلا در شیب

یکی از نکات جالب راجع به داشتن ویلایی که روی شیب قرار گرفته، این است .که چشم انداز چنین ویلایی بسیارشگفت‌انگیز خواهد بود. ویلایی که در کوهپایه قرار می‌گیرد علاوه بر داشتن آب و هوای مطبوع و دلپذیر کوهستان، منظره ی بسیار زیبایی را در برابر چشمان ساکنین قرار می‌دهد. داشتن چنین ویلایی برای عده ی زیادی آرزو است.
باید بدانید که طراحی ویلا در شیب پیچیدگی‌های مخصوص به خود را دارد و برای این که طراحی چنین ویلایی منجر به خاک برداری های عظیم و پرهزینه نشود. و در عین حال بدون هیچ مشکلی روی سطح شیب‌دار ساخته شود باید مهارت و استعداد خاصی به کار گرفته شود. برای این کار باید از طراحی خبره و متخصص کمک بگیرید. و طراح نیز باید بعد از هر مرحله از کارفرما تأییدیه بگیرد و بعد وارد مرحله بعدی شود. هم چنین باید در هر مرحله با معمار مشورت کند.

ساخت ویلا

برای ساخت ویلا در مسیر شیب دار باید در ابتدا نقشه برداری انجام شود .در نقشه برداری موقعیت جغرافیایی کاملاً در نظر گرفته می‌شود. بعد از نقشه برداری کار طراحی و ساخت شروع می‌شود. یک پیکربندی مناسب می‌تواند باعث رفع تمامی نیاز های ساکنین شود. ویلایی که در شیب قرار دارد. باید در امنیت بالایی طراحی شود تا در هنگام بروز بلاهایی مثل سیل و بهمن امنیت آن محفوظ باشد.برای ویلاهای شیب دار طراح می تواند قسمتی از ویلا را روی سطح صاف شیب قرار دهد. و برای قسمت های دیگر می‌تواند پایه طراحی کند. تا هم در هزینه ها صرفه جویی شود هم ویلا از منظره ی کوهپایه برخوردار باشد.
طراح باید بداند مصالحی که برای ویلای شیب دار استفاده می‌شود. باید از مقاومت بالایی نسبت به ویلای سطح صاف برخوردار باشد و تراکم بالایی داشته باشد. حتماً لازم است این مصالح تراکم گرمایی داشته باشند تا رطوبت را در خود ذخیره نکنند. به نوسانات هوا توجه داشته باشید. تا بتوانید ضخامت مناسبی برای مصالح در نظر بگیرید. که هوای داخل معتدل باشد. معمولاً ویلاهای شیب را از جنس چوب می سازند اما شن و ماسه برای این گزینه بسیار مناسب‌تر است.

طراحی زهکشی

طراح میداند که اگر اطراف ویلا به وسیله درختان زهکشی نشده باشد. و یا اطراف ویلا خاک‌های دست نخورده باشد ممکن است .راه آب‌هایی در جلوی ساختمان ایجاد شود. باید درختانی در کنار ساختمان طراحی گردد و یا چاله‌هایی برای آب و یا کانال کشی انجام شود .تا به هنگام بارش، خاک اطراف ویلا آسیب شدید نبیند و سست نشود.

هزینه طراحی

هزینه برای ویلای شیب دار در تمامی مراحل بسیار بالا است. طراح باید در تمامی مراحل طراحی صرفه جویی در هزینه را در نظر بگیرد. علاوه بر این که باید مصالح مرغوبی را طراحی کند باید هزینه کمی را نیز برای مصالح در نظر بگیرد .هم چنین به هنگام کشیدن پلان باید بعد از هر مرحله با کارفرما مشورت کند. تا از بودجه‌ای که برای ساخت کنار گذاشته شده مطلع گردد.

نورگیر بودن

برای طراحی یک ویلا در زمین شیب‌دار، نورگیر بودن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، نورگیر بودن ویلا سبب افزایش انرژی‌های مثبت در داخل می‌شود. و به ساکنین احساس صمیمیت و گرمی دست می‌دهد. همان طور که می‌دانید در ویلاهای مدرن پنجره‌های سرتاسری از سقف تا کف و تمام شیشه به طور گسترده‌ای وجود دارد و همین عامل باعث نورگیر شدن ویلا خواهدشد. در طراحی ویلای شیب دار بهتر است که سبک ویلا مدرن یا روستیک باشد.

دمای هوا

ویلای شیب‌دار معمولاً در فضای کوهستان ساخته می‌شود و باید سیستم گرمایشی قدرتمندی برای گرم کردن ویلا در فصل زمستان طراحی گردد. تا ساکنین به راحتی بتوانند در تمام فصول سال سکونت داشته باشند. هم چنین اگر ضخامت مصالح در مناطق سرد بیشتر باشد. کمتر باعث سرد شدن فضای داخل ویلا خواهد شد. اگر هم نورگیرها زیاد بودند و ویلا در مکانی با آب و هوای گرم قرار داشت .طراح می‌تواند پنجره‌ها و ورودی‌های شیشه‌ای را کمی متمایل به داخل طراحی کند. تا از تابش شدید نور خورشید و گرم شدن بیشتر از حد جلوگیری شود و در عین حال نور فضا کافی باشد.

نما و محوطه

طراح به خوبی می‌داند که نمای ویلا در سطح شیب دار باید بسیار حرفه‌ای طراحی گردد تا عیوب زمین و شیب آن پوشش داده شود. هم چنین طراحی محوطه ویلا نیز باید خلاقانه صورت بگیرد تا باعث پوشاندن نقص‌های زمین شیب دار گردد و علاوه بر آن چشم‌انداز زیبایی برای ساکنین ایجاد شود. محوطه باید طوری طراحی گردد که با وجود شیب به راحتی بتوان در آن تردد و رفت و آمد کرد. و از قدم زدن لذت برد، نورپردازی ویلا در زمین شیب دار باید حرفه‌ای باشد.
گاهی گذر از یک کوهپایه و دیدن یک نورپردازی زیبا از ویلا باعث زیباتر نشان دادن آن کوهپایه می‌شود. استفاده از تک چراغ‌ها و چراغ‌های پرنور و مخفی در ویلا نیز آن را در شب بسیار زیبا و روشن می‌کند. همان طور که میدانید در کوه هوا تاریک‌تر از مناطق دیگر است .پس نورپردازی ویلا در کوهپایه باید بدون در نظر گرفتن هزینه و با گشاده دستی صورت بگیرد.
یک طراح خلاق می‌تواند اتاق نشیمن را طوری طراحی کند که از یک طرف چشم‌انداز حیاط و استخر را داشته باشد .و از طرفی روبه کوه باشد تا نشستن در این اتاق، آرامش هرچه بیشتر ساکنین را فراهم آورد. اگر ساکنین تمایل به داشتن استخر در حیاط ویلا نداشته باشند. طراح می‌تواند از آب‌نماهای زیبایی در محوطه ویلا در زمین شیب دار استفاده کند. تا به زیبایی هرچه بیشتر آن کمک کند.
طراحی اتاق خواب در زمین‌های شیب دار می‌تواند با مهارت بالایی انجام شود .و قرار دادن یک بالکن به سمت کوه در اتاق چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای را ایجاد می‌کند. از هم چنین می‌توان در اتاق خواب جایی برای قرار گرفتن وسایل ورزشی در نظرگرفته شود. تا علاوه بر دیدن مناظر زیبا به ورزش کردن بپردازید.

سخن پایانی

در انتها به تمام نکاتی که راجع به طراحی زمین شیب دار گفتیم توجه کنید. تا از اتلاف وقت و هزینه جلوگیری شود. ابتدا این مقاله را مطالعه کنید و بعد از رسیدن به یک جمع بندی اقدام به انتخاب طراح و و نقشه بردار کنید. امنیت ویلا در این مناطق بسیار مهم است. پس به تمام نکات ایمنی توجه کنید و آن را حتماً به طراح یادآوری کنید.همان‌طور که گفتیم در انتخاب مصالح نیز دقت کافی را داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت مجله

با عضویت در مجله تخصصی معماریِ استودیو طراحی پی، از جدیدترین مطالب مرتبط با طراحی با خبر شوید، بهترین های علوم مهندسی را بهتر بشناسید و اطلاعات خود را به روز نمایید.