طراحی ویلا در مازندران

طراحی ویلا در مازندران

طراح ویلا در مازندران

آیا می دانستید طراحی ویلا به روم باستان باز می گردد؟ در واقع آن زمان اشراف زادگان بناهایی داشتند. که از هر جهت دارای نمایی زیبا بود. همان طور که می دانید ویلا به ساختمانی می گویند .که دارای نما در جهت های مختلف باشد. البته ویلاهایی که در روم ساخته شدند .بعد از مدتی جای خود را به کلیساها دادند. در کشور ما نیز داشتن ویلا جز آرزوهای ایده آل عده ی زیادی بوده است. بهترین نقطه برای این کار شمال کشور و استان مازندران است. که دارای آب و هوایی معتدل و تنوع ویلایی بالایی خواهد بود.
حتی درگذشته نیز پادشاهان و فرماندهان به‌دنبال‌داشتن بناهایی در خطه مازندران بوده‌اند چرا که این منطقه دارای جنگل‌های مطبوع و سواحل زیبا برای گذراندن اوقات فراغت است. در میان گذشتگان هخامنشیان جز دوستداران ویلا بودند و می‌توان گفت ساخت ویلا از همان زمان در کشور ما پررونق شد. البته برای ساخت از ساختمان‌های رومی باستان الهام گرفته می‌شده.

نکات طراحی ویلا در مازندران

طراحی پلان
1پلان ویلا جز مهم‌ترین قسمت طراحی ویلا است.2 پلان در واقع یک تقسیم‌بندی متعادل در ابتدای طراحی خواهد بود. 3پلان خوب باعث به‌وجودآمدن یک دکوراسیون زیبا می‌شود. علاوه بر این تقسیم‌بندی مناسب نیازهای کارفرما را برطرف می‌کند .و باعث ایجاد خلاقیت و شکوفایی استعداد طراح می‌شود. پلان طبق هدف صاحب ویلا برای هر طبقه‌ای اجرا خواهدشد.
کاربردی بودن فضاها
به‌طورکلی در طراحی ویلا باید از هر فضایی بیشترین استفاده را به عمل آورد. اگر ابعاد زمین کوچک است باید سعی شود طراحی به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد و تمام مکان‌های لازم ساخته شوند.
برای مثال می‌توانید از فضای کنار آشپزخانه به‌عنوان فضایی برای مطالعه و فضایی برای قرارداشتن ناهارخوری استفاده کنید. و یا در حیاط ویلا درخت‌های میوه طراحی کنید تا علاوه بر سرسبز کردن فضا، میوه هم تولید شود. در طراحی ویلای کوهستانی یک تراس بزرگ را طراحی کنید و تا جای ممکن شیشه‌ای باشد تا بتوانید جنگل و باران را به‌راحتی و در هوای گرم مشاهده کنید. شاید هم بخواهید در روزهای آفتابی در تراس این خانه‌ها حمام آفتاب بگیرید..

طراحی سقف

در استان مازندران به‌خصوص بخش‌های غرب استان هوا در اغلب اوقات بارانی است و باید سقف‌ها به صورتی شیب‌دار طراحی شوند. تا از فرسودگی جلوگیری به عمل آورد.
طراحی مصالح مقاوم
مازندران هوای شرجی و مرطوبی دارد یک طراح حرفه‌ای باید ویلا را با مصالح مقاوم طراحی کند .مثلاً دیوارها عایق رطوبت باشند تا پس از مدتی ویلا دار مجبور به هزینه برای تعمیرات نباشد.

طراحی هر ویلا متفاوت باشد

در استان مازندران به دلیل وجود ساحل، جنگل و شهرک‌ها سه نوع ویلا وجود دارد. که طراحی هرکدام متفاوت است برای مثال ویلای ساحلی هوای مرطوب‌تری دارد و باید سیستم خنک‌کننده قدرتمندی داشته باشد. ویلای جنگلی دقیقاً برعکس است و باید سیستم گرم‌کننده قدرتمندی برای گرم کردن ویلا در فصل زمستان برای آن‌ها طراحی شود.

طراحی سبک‌های متفاوت ویلا

ویلاها دارای سبک‌های متفاوت کلاسیک، مدرن و یا روستیک و تلفیقی هستند. که بسته به نوع محیط و سلیقه افراد سفارش‌دهنده در مدل‌های مختلف طراحی می‌شوند. مثلاً در جنگل‌ها بهتر است سبک‌های روستیک وجود داشته باشد. چرا که به دلیل استفاده از سنگ و چوب تعادل و هماهنگی خوبی با طبیعت ایجاد می‌شود. در سبک‌های کلاسیک نیز از سنگ‌ها و مجسمه‌های تزئینی برای افزایش شکوه و عظمت ویلا استفاده می‌شود. این سبک نیز در فضاهای ساحل طرف‌دار بیشتری دارد.

طراحی نما

همان‌طور که می‌دانید نمای ویلا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. حتی برای خریدوفروش نیز مردم به طراحی اهمیت ویژه‌ای می‌دهند .نما در استان مازندران با اهمیت بوده چرا که در این استان گردشگران زیادی سفر می‌کنند،.حتی در کرایه گرفتن ویلا نیز عقل مردم به چشمشان خواهد بود. هدف ویلا در طراحی نما مهم است مثلاً اگر ویلا در نور یا عباس‌آباد برای مصرف آتلیه یا عکس‌برداری باشد. نما باید شکیل و زیبا طراحی شود تا بهترین استفاده از بنا صورت بگیرد.

استفاده از رنگ‌ها در طراحی

مازندران استان شلوغی است که مردم گوناگونی در آن رفت‌وآمد می‌کنند. شاید عده‌ای از روان‌شناسی رنگ‌ها اطلاعات زیادی داشته باشند. و بخواهند رنگ‌ها به‌درستی در طراحی ویلا استفاده بشود. برای مثال اگر افراد بیش فعال باشند باید در طراحی داخلی از رنگ‌های سرد و خنثی استفاده شود. برای نگهداری در نما نیز رنگ‌ها باید ساده و خنثی باشند تا فضای سبز بتواند خودی نشان بدهد.
دقت به جهت باد
محل و جغرافیای ویلا مهم است. اگر ویلا در مناطق بادخیز ساخته می‌شود. باید طوری طراحی گردد که وزش باد باعث سلب آسایش از ساکنین نشود.

جغرافیای محل

استان مازندران شهرهایی دارد که در شیب قرار گرفته‌اند و یا شاید افراد تمایل داشته باشند. در کوهپایه‌های این استان ویلا بسازند که در این صورت باید پنجره‌های ویلا طوری طراحی شود. که دید به دریا و جنگل بهترین حس و حال را ایجاد کند. هم چنین باید به آسایش ساکنین توجه شود. و ویلا در زمین‌های نزدیک به مراکز درمانی یا آتش‌نشانی‌ها وجود داشته باشد. این نکته نیز قابل‌ذکر است که بهتر است. ویلا به ساختمان‌های اطراف دید نداشته باشد .تا اهالی اقامت راحت و بی‌دغدغه‌ای را تجربه کنند.

طراحی درب ورودی

این مرحله نیز به‌اندازه خود با اهمیت است. درب ورودی القاکننده احساس به ورود کنندگان است. و باید زیبا، مقاوم و دارای امنیت ویژه‌ای برای رفاه ساکنین باشد.امروزه انواع مختلفی از درب‌ها وجود دارد. اما درب‌های آهنی برای مناسب‌ترین گزینه برای ویلاها هستند.هم‌چنین می‌توانید برای زیبایی بیشتر یک مانع از جنس سنگ کنار درب‌ها بسازید. و زنگ درب را روی آن نصب کنید.عده‌ای هم ترجیح می‌دهند که در کنار درب ساختمان کوچکی برای نگهبان بسازند. تا در صورت لزوم کسی را استخدام کرده و از ساختمان نگه‌بانی کند.

جمع‌بندی

مازندران از قطب‌های گردشگری کشور است.که درخواست‌های زیادی برای طراحی ویلا داشته. و همین عامل سبب پررونق شدن طراحی و کسب تجربه توسط طراحان در این استان شده است. طراحی زیاد ویلا باعث شده طراحان به ویژگی‌های مهمی که باید رعایت کنند. پی ببرند و هم چنین آن‌ها می‌دانند که این استان بیشتر پذیرای چه نوع طراحی بوده و آن را به کارفرما پیشنهاد می‌دهند.اما به طور کلی طراحی کاملا سلیقه‌ای بوده و افراد مختلف بنا به سلیقه خود سبک خاصی را برای طراحی انتخاب می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت مجله

با عضویت در مجله تخصصی معماریِ استودیو طراحی پی، از جدیدترین مطالب مرتبط با طراحی با خبر شوید، بهترین های علوم مهندسی را بهتر بشناسید و اطلاعات خود را به روز نمایید.