طراحی ویلا در متل قو

طراحی ویلا در متل قو

طراح ویلا در متل قو

جمشید جوانشیر فردی بود که در سال 1338 به سلمان شهر سفر کرد و هنگام قدم‌زدن در ساحل این شهر تصمیم به ساختن متل در آن می‌گیرد.  چون در آن هنگام چند قو در ساحل می‌بیند اسم متل قو را بر آن می‌گذارد. این اسم از آن زمان‌بر این شهر ماند اما بعد از انقلاب نام سلمان شهر را بر آن گذاشتند.
متل قو شهری است که سواحل بسیار زیبایی دارد. و فاصله آن با دریا بسیار کم است طوری که مسافران به‌راحتی می‌توانند. پلاژهایی را نزدیک دریا اجاره کنند. امروزه با این‌که متل قو ده‌هزار نفر جمعیت دارد. اما در روزهای تعطیل این تعداد به دویست هزار نفر می‌رسد.
شاید تابه‌حال اسم الماس قو را شنیده باشید .برج‌های دوقلویی که در کنار ساحل ساخته شدند. همین عامل‌ها متل قو را به شهری پررونق از لحاظ ویلا داری و طراحی ویلا تبدیل کرده است.

غار دانیال

غار دانیال از جمله جاذبه‌های گردشگری این شهر است در ابتدای غار حدود یک متر آب قرار دارد. که برای ورود به آن تا کمر وارد آب می‌شوید. افراد زیادی هستند که برای دیدن از این غار به متل قو سفر می‌کنند. و یا خواهان داشتن ویلا در این مناطق هستند. غار دانیال بعد از غار قوری قلعه کرمانشاه، بزرگترین غار آبی کشور بوده‌است.غارها به دلیل داشتن.رسوبات آهکی زیبا جزء مراکز گردشگری به‌شمار‌می‌آیند.
تله‌کابین نمک‌آبرود نیز که در فاصلة 10 کیلومتری از متل قو قرار دارد سبب شده مسافران زیادی به این سمت از شمال سفر کنند، این تله کابین دارای دو خط جدید و قدیمی برای صعود در ارتفاعات است،منظره‌ی زیبای دریا و جنگل از این.تله کابین، روح نواز چشم ها است و عده‌ی زیادی هستند که برای استفاده از آن ارتفاعات به این قسمت سفرمی‌کنند. متل قو دسترسی مناسبی از طریق جاده چالوس دارد و این گزینه برای تهرانی‌ها بسیار محبوب است و ترجیح می‌دهند اقدام به طراحی و ساختن ویلا در این مکان کنند.

تنوع ویلا در متل قو

متل قو علاوه برداشتن ویلاهای ساحلی دارای ویلا در جنگل‌ها است، در جنوب این شهر شهرک‌هایی قرار دارند که ساخت‌وساز ویلا در این مکان‌ها رونق دارد،
ویلاهای ساحلی
ساحل متل قو چشم‌انداز زیبایی دارد و این چشم‌انداز مسافران را به کرایه کردن ویلاهای ساحلی تشویق می‌کند، طراحی ویلاهای ساحلی در متل قو با اهمیت است. دیوار در این ویلاها به‌صورت عایق رطوبت طراحی می‌شوند تا هوای شرجی ساحل باعث تخریب و آسیب‌دیدن زودهنگام آن‌ها نشود، البته این را نیز باید یادآوری کنیم که ویلاهای ساحلی اغلب به سبک کلاسیک ساخته می‌شوند و دارای شکوه و عظمت زیادی هستند.
، در نمای ویلاهای کلاسیک از سنگ‌های مقاوم در نما استفاده می‌شود. هم چنین استفاده از مجسمه‌های تزئینی و ستون‌های بلند نیز در این بناها رایج است. گاهی هم ویلاهای کلاسیک برای هدف کرایه دادن به آتلیه‌ها و یا تالارها ساخته می‌شوند که در این صورت طراحی نما باید به زیبایی هرچه‌تمام‌تر صورت بگیرد.

طراحی ویلاها در شهرک‌های متل قو

دست طراح در طراحی ویلای شهرک‌ها باز است و بسته به سلیقة سفارش‌دهنده به انواع مدرن، تلفیقی، یا کلاسیک طراحی صورت می‌گیرد. هم چنین در شهرک‌ها نگهبان نیز وجود دارد که این عامل باعث صرفه‌جویی در هزینه طراحی می‌شود.

طراحی ویلاهای جنگلی

کمی آن‌طرف‌تر از متل قو ویلاهای جنگلی طراحی می‌شوند، ویلاهای جنگلی رنگ‌های گرمی دارند تا هماهنگی خوبی با سرمای طبیعت داشته باشند هم چنین طراح، این ویلاها را به‌صورت روستیک نیز طراحی می‌کند و در نما از سنگ و چوب و عناصر طبیعت بهره می‌گیرد. در جنگل‌ها هوا بسیار سردتر است و طراح باید سیستم گرمایشی مناسبی را طراحی کند که تمام قسمت‌های ویلا را گرم کرده و باعث رفاه ساکنین شود.
ویلاهای جنگلی چشم‌انداز زیبایی دارند و می‌توان تراس آنها را به صورتی بزرگ و شیشه‌ای طراحی کرد تا ساکنین از منظره بهترین استفاده را ببرند. در واقع هنگامی‌که در جایی گرم و کنار شومینه نشسته‌اند بتوانند از دیدن جنگل با وسعت دید بالا بهره‌مند شوند .و یا در تابستان از حمام آفتاب استفاده کنند. بارندگی در متل قو زیاد است و این هوای بارانی سقف‌های شیب‌دار را می‌طلبد. اکثراً طراح‌ها از شیروانی‌ برای جلوگیری از آسیب رساندن به ویلا استفاده می‌کنند. همان‌طور که گفتیم بارندگی در این شهر زیاد است.
برج‌های متل قو که الماس قو نامیده می‌شوند کاربردهای مختلفی دارند در آنها فروشگاه‌های برند برای خرید افراد قرار داده شده است. علاوه بر مسکونی بودن، این برج‌ها تجاری نیز هستند. این بناها شهر متر قو را توریستی کرده و رفت‌وآمد را به آنجا زیاد کردند. پس اگر به دنبال سرمایه‌گذاری در ویلا هستید متل قو بهترین مکان خواهد بود و باعث کسب سود ویژه‌ای می‌شود.

طراحی فضای سبز

ویلاهای ساحلی خاک مناسبی برای گسترش فضای سبز ندارند و بهتر است نما در ویلاهای ساحلی بسیار شکیل باشد تا کمبود فضای سبز جبران شود. هم چنین فضای سبز در جنگل‌ها می‌توانید به‌نوعی از فضای سبز به‌صورت فانتزی استفاده کنید. تا سبکی متفاوت را در جنگل ایجاد کنید. پس طراحی برای فضای سبز می‌تواند خلاقانه و با مهارت صورت بگیرد تا ویلا نمایی خیره‌کننده داشته باشد.

هزینه طراحی ویلا در متل قو

طراح‌ها نرخ‌های متفاوتی دارند. طراحی نیز مرحله‌های متنوعی دارد. مرحله آغازین، مرحله پلان، طراحی نما ومرحله فضای سبز و غیره بعد از هر مرحله طراح طرح را به کارفرما می‌دهد .و بعد از تأیید به مرحله بعد می‌رود. هزینه هم متفاوت بوده اما به علت رونق طراحی در متل قو، هزینه‌ها متعادل و طراح‌ها حرفه‌ای خواهند بود.

زمان طراحی ویلا

طراحی ویلا به‌طورکلی دو الی سه ماه زمان می‌برد. اما بهتر است طراحی در بهار به اتمام برسد تا ساخت در این فصل شروع شود و متخصصان در دسترس باشند. همان‌طور مه می‌دانید تین شهر هوای بارانی دار.د و طراح باید این نکته را در نظر داشته باشد.

سخن پایانی

در پایان متل قو شهری برای رونق ساخت‌وساز ویلا بوده است .و مسافران این مکان را برای گذراندن اوقات فراغت انتخاب کردند. هم چنین طراحی ویلا در متل قو، طراح خبره‌ای را می‌طلبد که بتواند ویلا را در بهترین حالت ممکن طراحی کند. تا ساکنان بتوانند بهترین استفاده را از سکونت در ویلا ببرند .و به‌تمامی اهدافشان برسند. در واقع یک طراحی خوب مانع هدررفتن هزینه می‌شود. و می‌تواند ویلایی زیبا و مفید را برای ساکنین به وجود آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت مجله

با عضویت در مجله تخصصی معماریِ استودیو طراحی پی، از جدیدترین مطالب مرتبط با طراحی با خبر شوید، بهترین های علوم مهندسی را بهتر بشناسید و اطلاعات خود را به روز نمایید.