طراحی کاخ ویلا

طراحی کاخ ویلا

طراحی کاخ ویلا

اولین ذهنیت ما از مسافرت و گذراندن اوقات خوش، رفتن و ماندن در شمال است و حتی افرادی که قصد زندگی دائمی در شهری دیگر داشته باشند اولین گزینه ای که به ذهن می رسد شمال کشور است و اما همه ما می دانیم دلیل محبوبیت شمال چیست؟ همه آن شرایطی که هرشهروندی به آن نیاز دارد بطور یکجا در شهرهای زیبای شمال کشور وجود دارد ازجمله آب و هوای معتدل، روزهای بارانی و گاهی اوقات آفتابی، خاک حاصلخیز، جنگل های بکر و اصیل مناطق شمال ، ویلاهای مدرن، سنتی، کلاسیک، لاکچری که در آنجا موجود است، صدای پرندگان، طبیعت بکر همه ی این ها دلیلی برای گذراندن آخر هفته ی خوب و یا زندگی دائمی شهرنشینان شهرهای مختلف کشور از جمله کلانشهر هاست.

ویلاهای موجود در شمال سبک های مختلفی دارند اما پرطرفدار ترین آنها، سبک مدرن است. معمولا مصالح بکار رفته در سبک ها باتوجه به اقلیم آن جا می باشد برای مثال در شمال می توان از چوب های انواع درختان، سنگ های آن منطقه استفاده کرد.

در هنگام خرید ویلا مشکل خاصی وجود ندارد اما اگر قصد طراحی و ساخت ویلای ایده ال خود را دارید به تنهایی قادر به انجام این پروسه نیستید. افرادی که قصدطراحی و ساخت دارند بهتر است از متخصصین معماری و طراحی دراین زمینه کمک بگیرند چون در این مسیر دانش و تجربه تیم متخصص مهم ترین مساله است.

ما به شما شرکت مهندسی معماری پرسیاه طرح پردازان و استودیو پی را معرفی می کنیم. که با تجارب و سابقه کاری مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران و شهروندان شده اند .

 

یک تعریف ساده از ویلا!

ویلاها، خانه هایی هستند معمولا بیرون از شهر ساخته می شوند و در اکثر موارد همسایه ندارند و از چهارجهت بازهستند  و برای گذراندن آخرهفته، مسافرت و یا سکونت دائم استفاده می شود بنابراین معمارها در ساخت ویلا مشکل فضای ناکافی ندارند.

هدف ساخت ویلا

در ابتدا باید هدف ساخت ویلای مورد نظر را انتخاب کنیم. بنابراین هدف ساخت ویلا می تواند گذراندن اوقاتی خوش در آخر هفته ها ، گذراندن تعطیلات آخر هفته ، سکونت دائم ، سرمایه گذاری باشد.

موقعیت زمین

بعد از هدف ویلا به بررسی موقعیت زمین می رسیم. یک زمین ارزشمند باید به جاده اصلی، فروشگاه های مواد غذایی، فضای سرسبز و دیدنی نزدیک باشد.

موارد مهم در معماری ویلا در شمال:

 • قوانین شهرداری
 • نوع بافت
 • اقلیم
 • زاویه تابش نورخورشید
 • تعداد و سلیقه افرادی که قصد ساخت ویلا دارند

 

اصول طراحی در شمال

 

 1. اصول طراحی پلان در شمال کشور

یکی از مهم ترین اصول می توان به طراحی پلان ویلا اشاره کرد در طراحی پلان باید هماهنگی میان فرم و پلان توجه شود و همچنین توجه به اقلیم، تهویه، جلوگیری از پرت شدن فضاها، فضاسازی مناسب، نورگیری.

در طراحی پلان، فضاسازی مهم ترین اصل است به عبارتی هماهنگی بین فضاها، نحوه قرارگیری ساختمان مهم هستند.

 

     2. تجهیزات لازمه در طراحی ویلا در شمال

این تجهیزات شامله: پمپ، موتورخانه و جانمایی ، رنگ آمیزی اصولی ، نورپردازی ، سیستم های سرمایشی و گرمایشی، آبیاری قطره ای برای ویلا ، درهای ورودی /خروجی هوشمند ویلا ، اتاق هایی چون انبارداری ، سرایداری ، امکانات تفریحی داخل محوطه ویلا از جمله تاب ، سرسره ، استخر ، جکوزی ، سونا

 

     3. اصول طراحی داخلی

عامل تمایز ویلاها از هم ، طراحی داخلی است . اهمیت آن برای هیچکس پوشیده نیست . استفاده از نور و شیشه تاحد زیادی فضاسازی شیک انجام داد. ویژگی های طراحی داخلی از جمله سقف های بلند ، دیوار های شیشه ای ، نورپردازی طبیعی .

استفاده از معماری دوبلکس ، دیوار های شیشه ای که فضای داخلی و خارجی را به هم متصل می کند و باعث ایجاد فضایی با نور و زیبایی طبیعت بیرون می شود که نشاط را برای ساکنین به ارمغان می آورد .

 

    4. طراحی برتر

از جمله ویژگی های برتر از جمله سلول های خورشیدی جهت تولید برق  ، آبگرمکن های خورشیدی (تولید آب گرم) ، سیستم های امنیتی از جمله کنترل از راه دور ، آبیاری قطره ای هوشمند جهت آبیاری باغ و گل ، گیاهان ، نورپردازهای جذاب در بین گیاهان که از سیستم هوشمند استفاده می کند .

 

سبک های مرسومِ طراحی ویلا:

 • سبک مینیمال
 • سبک مدرن
 • کارکردگرا
 • کلاسیک

چند مورد دیگر در طراحی کاخ ویلا

زمین بازی، آبنما، استخر، جکوزی، جانمایی ساختمان، طلوع و غروب خورشید، نوع متریال مصرفی در فضاهای خارجی و داخلی، راه های ارتباطی بین فضاها

 

تاسیسات مورد نیاز در طراحی کاخ ویلا:

 1. سیستم ایمنی مناسب
 2. آبیاری قطره های هوشمند
 3. اتاق سرایداری
 4. انبار
 5. سیستم گرمایشی با استفاده از سیستم خورشیدی
 6. موتورخانه، پمپ
 7. سیستم های نورپردازی
 8. سیستم ایمنی

 

طراحی کاخ ویلا دوبلکس

طراحی دوبلکس یکی از پرطرفدارترین ها است. بسیاری مالکان همه ی تلاششان رسیدن به ویلای دوبلکس است. از جمله ویژگی های طراحی دوبلکس پلان بزرگ، سقف بلند ،فضای بزرگ و دلباز است بدون سقف بزرگ و مرتفع ویلای دوبلکس معنایی ندارد. در طراحی ویلای دوبلکس نباید فضای ویلا را شلوغ و پرازدحام کرد و باید توجه داشت که در آن از طرح های مختلف معماری استفاده نکنید زیرا این شلوغی در طولانی مدت برای شما خسته کننده است چون ویلا را تبدیل به یک موزه کردید و آرامش ذهنی خود را از بین بردید البته این شلوغی در ابتدا برای شما جالب است ولی در مدت زمان طولانی تکراری و خسته کننده می شود. می توانید بجای یک سالن بزرگ دو یا چند سالن بزرگ برای ویلای دوبلکس استفاده کنید و آشپزخانه را با ارتباط با سالن های مختلف طراحی کنید. استفاده از دیوار شیشه ای روبروی طلوع افتاب در طراحی ویلای دوبلکس بسیار مهم است.

 

آشنایی با فضاهای اصلی در طراحی کاخ ویلا

هر ویلا شامل بخش خصوصی و عمومی است  مانند سالن  پذیرایی، اتاق بازی و سرگرمی  که در این قسمت طراح باید به فضاسازی مسلط باشد و اصولی کارکند . طراحی پلان جزو مهم ترین بخش طراحی داخلی است. شناختن فضای اصلی در ویلا جزو اصول حساب می آید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت مجله

با عضویت در مجله تخصصی معماریِ استودیو طراحی پی، از جدیدترین مطالب مرتبط با طراحی با خبر شوید، بهترین های علوم مهندسی را بهتر بشناسید و اطلاعات خود را به روز نمایید.