طراحی ویلا در عباس آباد

طراحی ویلا در عباس آباد

طراحی و ساخت ویلا در عباس آباد

عباس آباد از شهرستان‌های بسیار زیبا و خوش آب و هوای استان مازندران است. این شهرستان به دلیل داشتن طبیعت بکر، جاذبه‌های طبیعی فراوان و آب و هوای مطلوب، موقعیت بسیار مناسبی برای ساخت ویلا‌های شخصی و اجاره‌ای دارد. به همین دلیل ساخت انواع ویلا در‌ این شهرستان بسیار رایج است. در ادامه درباره چگونگی طراحی ویلا در شهرستان عباس آباد صحبت خواهیم کرد.

اهمیت بودجه در ساخت ویلا در عباس آباد

در نظر گرفتن مقدار بودجه قبل از طراحی ویلا اهمیت زیادی برخوردار است. عدم توجه به میزان بودجه ممکن است هزینه‌هایی بیشتر از آنچه انتظارش را داشتید به شما تحمیل کند؛ پس سعی کنید با برنامه‌ریزی و آینده‌نگری از این امر پیشگیری کنید تا ساخت ویلا شما در عباس آباد با مشکل روبرو نشود.

تهیه نقشه‌ های فاز دو در طراحی ویلا

در نقشه‌برداری از ویلا برای مشخص کردن اطلاعات مورد نیاز برای اجرای ساختمان، ابتدا نقشه‌های فاز دو تهیه می‌شوند. نقشه‌های فاز دو اطلاعاتی مثل ابعاد ستون، نوع فونداسیون، جنس مصالح، کف‌سازی، محوطه‌سازی ویلا را در برمی‌گیرد. این نقشه‌ها توسط مهندسان مختلف تهیه می‌شوند و دارای بخش‌های مختلفی هستند.
نقشه فاز دو سازه توسط مهندس محاسب تهیه می‌شود و شامل مواردی مثل جنس سقف، تیر، ستون‌ها و… است. نقشه فاز دو معماری نیز توسط مهندس معمار تهیه شده و در آن مصالح و جزئیات اجرایی مشخص می‌شود. مهندس برق در نقشه فاز دو تأسیسات الکتریکی، مواردی مثل وضعیت روشنایی، پریز و… را تعیین می‌کند. مهندس مکانیک نیز وضعیت گرمایشی و سرمایشی را در نقشه تأسیسات مکانیکی مشخص می نماید.

اصول طراحی ویلا

ویلا‌ها معمولاً با هدف گذراندن تعطیلات و اوقات فراغت ساخته می‌شوند. در نتیجه بهتر است طراحی این فضا‌ها در کنار کاربردی بودن، لوکس و چشم نواز باشد تا مکان مناسبی برای استراحت وتفریح ساکنان و گذراندن تعطیلات باشد. گذشته از شروط اصلی در چگونگی طراحی ویلا‌ها، نیاز‌ها و سلیقه صاحبان ویلا نیز دارای اهمیت زیادی است. ویلا‌ها دارای سبک‌های مختلفی هستند که پاسخگوی سلیقه‌های مختلف می‌باشند. در ادامه به معرفی این سبک‌ها می‌پردازیم.

سبک‌های ساخت ویلا

ظاهر ویلا اولین چیزی است که نظر بیننده را به خود جلب می‌کند و در زیباسازی آن نیز بسیار مؤثر است. در صورتی که قصد ساخت ویلا را دارید، بهتر است ابتدا با انواع سبک‌های ساخت ویلا آشنا شوید، سپس سبک مورد علاقه خود را در طراحی ویلای خود به کار ببرید. از رایج‌ترین سبک‌های ویلا می‌توان به سبک مدرن، سبک لاکچری، سبک کلاسیک و… اشاره کرد.

سبک مدرن:

از مشخصه‌های سبک مدرن، می‌توان به پنجره‌های بزرگ با شکل مکعب و سایر اشکال هندسی اشاره کرد. در سبک مدرن انسجام و نظم نسبت به تقارن از اهمیت بیشتری برخوردار است. این سبک برخلاف سبک کلاسیک از خطوط عمودی و افقی خبری نیست. در عوض خطوط شکسته و منحنی در طراحی بخش‌های مختلف ساختمان به چشم می‌خورد. چوب، سنگ و شیشه موادی هستند که در این سبک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سبک کلاسیک:

سنگ‌های لوکس و گران قیمت از پرکاربردترین مصالح این نوع ویلا‌ها است. جزئیات نیز در این سبک طراحی نسبت به سبک مدیترانه‌ای و مدرن اهمیت بیشتری دارد. امکان استفاده از نورپردازی‌های افقی و عمودی در این نوع ویلا‌ها بیشتر است؛ درحالی که نور پردازی در ویلا‌های مدرن به اندازه ویلا‌های کلاسیک راحت نیست.

سبک لاکچری:

این نوع ویلا‌ها معمولاً از سبک‌های دیگر گران‌تر هستند و دلیل آن استفاده از مصالح مرغوب است. پنجره‌های تمام قد شیشه‌ای، پلکان‌های گرد و امکاناتی مثل استخر، سونا و جکوزی از معرفه‌های این نوع ویلا‌ها هستند.

سبک مدیترانه‌ای:

برخلاف سبک مدرن، تقارن در این مؤلفه بسیار مهمی است. از دیگر ویژگی‌های این ویلا‌ها می‌توان به سقف‌های سفالی شیب‌دار اشاره کرد. در این سبک از درب و پنجره‌های بزرگ قوسی شکل استفاده می‌شود و رنگ‌های نزدیک به طبیعت و سفید در بیشتر این ویلاها به چشم می‌خورد.

سبک شهری:

ویلا‌ها معمولاً طوری ساخته می‌شوند که از چهار طرف آزاد باشند. طوری که در اطراف آن‌ها ساختمان یا مکان دیگری بنا نشده باشد؛ با این وجود ویلا‌هایی با سبک شهری در کنار هم ساخته می‌شوند و حتی بعضی از آن‌ها دارای دیوار مشترک هستند. از این سبک معمولاً برای ساخت ویلا‌های شهرکی استفاده می‌شود و نسبت به سایر ویلا‌ها قیمت پایین‌تری دارد.

سبک ترکیه‌ای:

در این سبک بیشتر سقف‌های بلند و شیب دار به کار می-رود و رنگ قرمز از مشخصه‌های اصلی آن است.

نتیجه ‌گیری

عباس آباد از شهرستان‌های شهر مازندران است که ساخت ویلا در آن بسیار رایج است. این شهرستان ویژگی‌های مثبت فراوانی دارد و می‌تواند بهترین مکان ممکن برای ساخت ویلا باشد. اما مکان ساخت ویلا به تنهایی کافی نیست. سبک‌های مختلف ویلا، هزینه‌های ساخت ویلا و سایر موارد نیز به اندازه مکان ساخت، دارای اهمیت هستند. در این مقاله سعی کردیم موارد مهم در طراحی ویلا را ذکر کنیم. ‌امیدواریم اطلاعات داده شده برایتان مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت مجله

با عضویت در مجله تخصصی معماریِ استودیو طراحی پی، از جدیدترین مطالب مرتبط با طراحی با خبر شوید، بهترین های علوم مهندسی را بهتر بشناسید و اطلاعات خود را به روز نمایید.